Перейти до основного вмісту

Поки ми всім народом обговорюємо, що нового ляпнув сьогодні зранку Дональд Трамп та яка ситуація на фронті, в Україні поставлено черговий економічний рекорд. Щоправда, не дуже гарний – рекорд зростання цін.

Що це означає для всіх українців зараз і до яких загроз веде трохи пізніше?

- Рівень зростання цін на товари власного виробництва в Україні втричі перевищив темп збільшення споживчої інфляції, при розрахунку якої використовуються значення вартості вітчизняних товарів і імпорту.

- Така різниця – майже 52% проти приблизно 14,5%, говорить про вплив виключно внутрішніх чинників на подорожчання українських товарів. Внутрішніми чинниками є діяльність парламенту, уряду та Нацбанку, спрямовані на знищення вітчизняного виробництва, оскільки в умовах сучасних торгових воєн та глобального протекціонізму є +52% зростання цін на товари внутрішнього виробництва – це зниження конкурентоспроможності їх як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках.

- Фактор впливу війни вже враховано в усередненому показнику споживчої інфляції, відповідно все, що вище за 14,5%, – це виключно внутрішній вплив!

- Зростання податків, встановлення неадекватних мит та акцизів, постійні зміни правил бухгалтерського обліку, сертифікація, відсутність на четвертому році повномасштабної війни цільового безвідсоткового кредитування власного ВПК та системи оплачуваного держзамовлення в системі держрезерву (а вона взагалі є?!?) і так далі – все це негативно впливає на власне виробництво на всіх його етапах.

Незабаром ситуація лише погіршуватиметься, а можливе зниження темпів зростання цін буде пов'язане з стрімким збіднінням населення. Водночас Україна залишатиметься нездатною скористатися тими перевагами, які в неї з'явилися завдяки тарифним війнам між США, ЄС та Китаєм.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Україна як безподаткова держава Костянтин Килимник Україна у своєму економічному розвитку зайшла в глухий кут. Починаючи з 1991 року країна не мала скільки-небудь виразної політики економічних реформ. Сьогодні ми вже навіть не розповідаємо один одному про темпи зростання «азіатських тигрів», а просто захоплюємося Польщею. З якою 1990-го ми були в рівному становищі, а сьогодні вона вже пішла в економічному розвитку на десятиліття вперед.   Здавалося б, зрозуміло, що для економічного зростання України потрібен розвиток малого та середнього бізнесу. А держава мусить навіть не допомагати – просто не заважати, люди все зроблять самі. Ще потрібні рівні правила гри для всіх, що на практиці означає деолігархізацію країни. Однак, навіть якщо завтра економічна політика України різко зміниться, наша країна все одно залишиться на задвірках світової економіки. Просто тому, що наші європейські сусіди звільнили свої економіки на три-чотири десятиліття раніше. А за минулі роки також змогли...
Подбати про майбутнє вже сьогодні Останні три десятки років Україна розвивалася (хоча «розвивалася» – це, звісно, голосно сказано) як країна, в основі економіки якої – експорт сировини. Так, ми експортували аграрну сировину, залізну руду, металопрокат, ліс – це й давало основні доходи до бюджету. А ще більше – збагачувало наших доморощених олігархів. Але більше цього не буде. По-перше, колишніх наддоходів на ринку продовольства більше не варто очікувати. Дедалі більше країн стають самодостатніми – розвивають власне сільське господарство. Тому світовий попит на зерно та олію – наші основні експортні продукти – стабільно знижується, причому разом із цінами. Аналогічна ситуація із залізною рудою та готовим залізом. Залізна руда перестала бути настільки важливою складовою експорту, якою вона була раніше (в 2014 році майже третину нашого експорту складала залізна руда та вироби з неї, в 2024 залізна руда та вироби з неї склали лише 11%). Крім того, весь експорт залізної руди з України зараз...
Подивимося з точки зору психології Я думаю, сьогоднішня суперечка Володимира Зеленського в Овальному кабінеті з президентом та віце-президентом США увійде до підручників психології. Мені сподобалося, що цю розмову на підвищених тонах кмітливі українці одразу «годували» ChatGPT і отримали чудовий аналіз того, що сталося з погляду психології. Я спочатку наведу цей текст повністю, а потім висловлю свою думку. Я думаю, сьогоднішня суперечка Володимира Зеленського в Овальному кабінеті з президентом та віце-президентом США увійде до підручників психології. Мені сподобалося, що цю розмову на підвищених тонах кмітливі українці одразу «згодували» ChatGPT і отримали чудовий аналіз того, що сталося з погляду психології. Я спочатку наведу цей текст повністю, а потім висловлю свою думку. ChatGPT: Отже, це справжній майстер-клас з газлайтингу, маніпуляції та примусу з боку Трампа та його оточення. Розберімо ключові моменти: Звинувачення жертви у власному становищі: Трамп буквально каже З...