Поговоримо про економіку
У січні-травні товарообіг України склав $48,2 млрд. Порівняно з аналогічним періодом минулого року ($44,3 млрд) він зріс на 8,8%.
Експорт – $16,9 млрд (+0,5% порівняно з січнем-травнем 2024 року).
Топ-3 експортних позицій (їх частка у загальному обсязі склала 77%):
- продовольчі товари – $9,7 млрд (57%);
- метали та вироби з них – $1,9 млрд (11%);
- машини, устаткування та транспортні засоби – $1,5 млрд (9%).
Топ-3 країн-споживачів українських товарів:
Польща – $2,0 млрд;
Туреччина – $1,4 млрд;
Італія – $1,0 млрд.
Імпорт – $31,3 млрд (+13,8% порівняно з січнем-травнем2024 року).
Топ-3 країн-постачальників товарів до України:
Китай – $6,5 млрд;
Польща – $2,9 млрд;
Німеччина – $2,6 млрд.
Тут, звісно, цікаво, що Польща, з якою маємо безліч конфліктів та розбіжностей, залишається нашим найважливішим торговим партнером. І нехай вас не дурить великий обсяг продажу українських товарів до Туреччини. Турки просто скуповують українське зерно та багато іншого сировини дешево – зі знижкою в 20% від світових цін. Це плата, яку Україна платить за право вільно діяти в Чорному морі проти Росії.
Негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами за підсумками січня-травня склало $14,4 млрд (щомісяця воно стабільно зростає на $2,9 млрд). І якщо ми й надалі рухатимемось у такій динаміці, зовнішня торгівля товарами може за підсумками 2025 року стати найзбитковішою у нинішньому столітті.
Для виправлення ситуації треба невідкладно посилити підтримку експортерів. Тут передусім треба нагадати українським банкам, у якій країні вони працюють. Загальновідомий факт: усі роки війни банки в Україні одержують надприбутки, які їм у мирний час і не снилися. Тепер настав час спрямувати частину цих грошей на підвищення доступності довгострокового кредитування для компаній, які виробляють експортно-орієнтовану продукцію (передусім – у переробній промисловості).
Далі повинні йти підтримка експортних контрактів, страхування воєнних ризиків (виробництв, сировини, продукції, контрактів, інвестицій у підприємства-експортери), підтримка держави у виході на нові та просування на зовнішніх ринках, покращення торгівельних умов (зокрема, через прискорення укладання нових угод про вільну торгівлю, внесення змін до Угоди про ЗВТ з Європейським Союзом).
Загалом це величезна робота, і займатися всім перерахованим треба вже зараз. Інакше не буде жодного повоєнного відновлення України.
Коментарі
Дописати коментар