Перейти до основного вмісту

Поговоримо про економіку

У січні-травні товарообіг України склав $48,2 млрд. Порівняно з аналогічним періодом минулого року ($44,3 млрд) він зріс на 8,8%.


Експорт – $16,9 млрд (+0,5% порівняно з січнем-травнем 2024 року).

Топ-3 експортних позицій (їх частка у загальному обсязі склала 77%):

- продовольчі товари – $9,7 млрд (57%);

- метали та вироби з них – $1,9 млрд (11%);

- машини, устаткування та транспортні засоби – $1,5 млрд (9%).

Топ-3 країн-споживачів українських товарів:

Польща – $2,0 млрд;

Туреччина – $1,4 млрд;

Італія – $1,0 млрд.

Імпорт – $31,3 млрд (+13,8% порівняно з січнем-травнем2024 року).

Топ-3 країн-постачальників товарів до України:

Китай – $6,5 млрд;

Польща – $2,9 млрд;

Німеччина – $2,6 млрд.

Тут, звісно, цікаво, що Польща, з якою маємо безліч конфліктів та розбіжностей, залишається нашим найважливішим торговим партнером. І нехай вас не дурить великий обсяг продажу українських товарів до Туреччини. Турки просто скуповують українське зерно та багато іншого сировини дешево – зі знижкою в 20% від світових цін. Це плата, яку Україна платить за право вільно діяти в Чорному морі проти Росії.

Негативне сальдо зовнішньої торгівлі товарами за підсумками січня-травня склало $14,4 млрд (щомісяця воно стабільно зростає на $2,9 млрд). І якщо ми й надалі рухатимемось у такій динаміці, зовнішня торгівля товарами може за підсумками 2025 року стати найзбитковішою у нинішньому столітті.

Для виправлення ситуації треба невідкладно посилити підтримку експортерів. Тут передусім треба нагадати українським банкам, у якій країні вони працюють. Загальновідомий факт: усі роки війни банки в Україні одержують надприбутки, які їм у мирний час і не снилися. Тепер настав час спрямувати частину цих грошей на підвищення доступності довгострокового кредитування для компаній, які виробляють експортно-орієнтовану продукцію (передусім – у переробній промисловості).

Далі повинні йти підтримка експортних контрактів, страхування воєнних ризиків (виробництв, сировини, продукції, контрактів, інвестицій у підприємства-експортери), підтримка держави у виході на нові та просування на зовнішніх ринках, покращення торгівельних умов (зокрема, через прискорення укладання нових угод про вільну торгівлю, внесення змін до Угоди про ЗВТ з Європейським Союзом).

Загалом це величезна робота, і займатися всім перерахованим треба вже зараз. Інакше не буде жодного повоєнного відновлення України.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Україна як безподаткова держава Костянтин Килимник Україна у своєму економічному розвитку зайшла в глухий кут. Починаючи з 1991 року країна не мала скільки-небудь виразної політики економічних реформ. Сьогодні ми вже навіть не розповідаємо один одному про темпи зростання «азіатських тигрів», а просто захоплюємося Польщею. З якою 1990-го ми були в рівному становищі, а сьогодні вона вже пішла в економічному розвитку на десятиліття вперед.   Здавалося б, зрозуміло, що для економічного зростання України потрібен розвиток малого та середнього бізнесу. А держава мусить навіть не допомагати – просто не заважати, люди все зроблять самі. Ще потрібні рівні правила гри для всіх, що на практиці означає деолігархізацію країни. Однак, навіть якщо завтра економічна політика України різко зміниться, наша країна все одно залишиться на задвірках світової економіки. Просто тому, що наші європейські сусіди звільнили свої економіки на три-чотири десятиліття раніше. А за минулі роки також змогли...
Подбати про майбутнє вже сьогодні Останні три десятки років Україна розвивалася (хоча «розвивалася» – це, звісно, голосно сказано) як країна, в основі економіки якої – експорт сировини. Так, ми експортували аграрну сировину, залізну руду, металопрокат, ліс – це й давало основні доходи до бюджету. А ще більше – збагачувало наших доморощених олігархів. Але більше цього не буде. По-перше, колишніх наддоходів на ринку продовольства більше не варто очікувати. Дедалі більше країн стають самодостатніми – розвивають власне сільське господарство. Тому світовий попит на зерно та олію – наші основні експортні продукти – стабільно знижується, причому разом із цінами. Аналогічна ситуація із залізною рудою та готовим залізом. Залізна руда перестала бути настільки важливою складовою експорту, якою вона була раніше (в 2014 році майже третину нашого експорту складала залізна руда та вироби з неї, в 2024 залізна руда та вироби з неї склали лише 11%). Крім того, весь експорт залізної руди з України зараз...
Подивимося з точки зору психології Я думаю, сьогоднішня суперечка Володимира Зеленського в Овальному кабінеті з президентом та віце-президентом США увійде до підручників психології. Мені сподобалося, що цю розмову на підвищених тонах кмітливі українці одразу «годували» ChatGPT і отримали чудовий аналіз того, що сталося з погляду психології. Я спочатку наведу цей текст повністю, а потім висловлю свою думку. Я думаю, сьогоднішня суперечка Володимира Зеленського в Овальному кабінеті з президентом та віце-президентом США увійде до підручників психології. Мені сподобалося, що цю розмову на підвищених тонах кмітливі українці одразу «згодували» ChatGPT і отримали чудовий аналіз того, що сталося з погляду психології. Я спочатку наведу цей текст повністю, а потім висловлю свою думку. ChatGPT: Отже, це справжній майстер-клас з газлайтингу, маніпуляції та примусу з боку Трампа та його оточення. Розберімо ключові моменти: Звинувачення жертви у власному становищі: Трамп буквально каже З...