Перейти до основного вмісту

Новий розкол світу:

чому українцям так важливо зберегти себе


Ми звикли, що країни світу поділяються на багаті й бідні, на демократичні й авторитарні, на «золотий мільярд» і «третій світ», на «Захід» і «Глобальний Південь». Але сьогодні все інакше. Розколу на багатих і бідних у світі не те щоб зовсім немає – він просто набагато складніше влаштований.

Сьогодні лінії розколу проходять не між країнами, а всередині цих країн. Американське суспільство розколоте політично так, як ніколи раніше – у тому сенсі, що в них більше немає спільного політичного центру, де сходилися б погляди республіканців і демократів з якихось важливих для нації питань. Навіть мої друзі у США розповідають, що раніше сусідні родини, які голосують відповідно за демократів і за республіканців, без проблем дружили, збиралися на вихідних на барбекю, ходили до однієї церкви. А сьогодні такі сусіди навіть не вітаються і забороняють своїм дітям грати одне з одним.

І так у багатьох країнах світу. Німецьке суспільство розколоте на захід і схід – рівно по межі колишніх ФРН і НДР (у східних землях на минулих виборах всюди перемогла AfD). Розколота Румунія – це було дуже чітко видно під час президентських виборів. Угорщина також. Хоча там Орбан і незмінний – міська освічена публіка не вважає його своїм. У Туреччині є світська і традиціоналістська частини суспільства. І от тепер ми бачимо Польщу з результатом 50 на 49.

Проблема не в тому, що вибори приносять перемогу тому чи іншому кандидатові (більш чи менш лояльному до України, що для нас дуже важливо). Проблема в тому, що незалежно від результату виборів суспільства залишаються розколотими на дві приблизно рівні частини, які хочуть прямо протилежного. І ці частини нікуди не подінуться, не змішаються, не створять нового сталого консенсусу, на якому можна будувати майбутнє. Принаймні не зараз.

Такою є політична реальність сьогодні всюди в світі, де є вільні вибори. І це значно небезпечніше, ніж перемога Навроцького чи Трампа. А ще ж є й гендерний розрив: жінки в усьому світі стають усе більш ліберальними у своїх поглядах, чоловіки – усе більш консервативними. І все це – всередині національних кордонів, а не між країнами.

У цій ситуації Україна може отримати дуже велику конкурентну перевагу – внутрішню єдність. Так, у нас є звичка сваритися буквально з будь-якого приводу. У результаті суспільство розколоте не навпіл, а на велику кількість дрібних конфліктів. Але це ж парадоксальним чином дає надію на єдність: у 2022 році ми побачили, що перед лицем великої біди ми, українці, легко відкидаємо всю лушпайку дрібних суперечок – і об’єднуємося.

Тож давайте спробуємо об’єднатися і в нинішніх умовах. Знайдемо щось спільне, що дозволить нам діяти як єдине ціле. Відкиньмо з’ясовування – Зеленський чи Порошенко, 220 вольт у розетці чи 230, хто з волонтерів «правильний», а хто – «неправильний», і так далі. Згадаймо, що Україна в нас одна, і якщо вона переможе в сьогоднішньому неймовірному напруженні сил, то після перемоги саме Україна – не розколота всередині себе – стане новим світовим лідером.

Адже в Біблії сказано: «Кожне царство, поділене саме в собі, спустіє; і кожне місто чи дім, поділений сам у собі, не встоїть» (Матвія 12:25). Ці слова промовив Ісус Христос у відповідь на звинувачення фарисеїв, коли вони намагалися пояснити Його чуда дією бісівської сили. І ці слова підкреслюють універсальний принцип: будь-яка система – чи то держава, чи суспільство, чи родина, – яка перебуває у внутрішньому протиріччі, приречена на розпад і загибель.

Але в ситуації, коли поділені всередині себе більшість країн, які ми звикли вважати світовими лідерами, єдина й сильна Україна отримує просто неймовірні конкурентні переваги.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Україна як безподаткова держава Костянтин Килимник Україна у своєму економічному розвитку зайшла в глухий кут. Починаючи з 1991 року країна не мала скільки-небудь виразної політики економічних реформ. Сьогодні ми вже навіть не розповідаємо один одному про темпи зростання «азіатських тигрів», а просто захоплюємося Польщею. З якою 1990-го ми були в рівному становищі, а сьогодні вона вже пішла в економічному розвитку на десятиліття вперед.   Здавалося б, зрозуміло, що для економічного зростання України потрібен розвиток малого та середнього бізнесу. А держава мусить навіть не допомагати – просто не заважати, люди все зроблять самі. Ще потрібні рівні правила гри для всіх, що на практиці означає деолігархізацію країни. Однак, навіть якщо завтра економічна політика України різко зміниться, наша країна все одно залишиться на задвірках світової економіки. Просто тому, що наші європейські сусіди звільнили свої економіки на три-чотири десятиліття раніше. А за минулі роки також змогли...
Подбати про майбутнє вже сьогодні Останні три десятки років Україна розвивалася (хоча «розвивалася» – це, звісно, голосно сказано) як країна, в основі економіки якої – експорт сировини. Так, ми експортували аграрну сировину, залізну руду, металопрокат, ліс – це й давало основні доходи до бюджету. А ще більше – збагачувало наших доморощених олігархів. Але більше цього не буде. По-перше, колишніх наддоходів на ринку продовольства більше не варто очікувати. Дедалі більше країн стають самодостатніми – розвивають власне сільське господарство. Тому світовий попит на зерно та олію – наші основні експортні продукти – стабільно знижується, причому разом із цінами. Аналогічна ситуація із залізною рудою та готовим залізом. Залізна руда перестала бути настільки важливою складовою експорту, якою вона була раніше (в 2014 році майже третину нашого експорту складала залізна руда та вироби з неї, в 2024 залізна руда та вироби з неї склали лише 11%). Крім того, весь експорт залізної руди з України зараз...
Подивимося з точки зору психології Я думаю, сьогоднішня суперечка Володимира Зеленського в Овальному кабінеті з президентом та віце-президентом США увійде до підручників психології. Мені сподобалося, що цю розмову на підвищених тонах кмітливі українці одразу «годували» ChatGPT і отримали чудовий аналіз того, що сталося з погляду психології. Я спочатку наведу цей текст повністю, а потім висловлю свою думку. Я думаю, сьогоднішня суперечка Володимира Зеленського в Овальному кабінеті з президентом та віце-президентом США увійде до підручників психології. Мені сподобалося, що цю розмову на підвищених тонах кмітливі українці одразу «згодували» ChatGPT і отримали чудовий аналіз того, що сталося з погляду психології. Я спочатку наведу цей текст повністю, а потім висловлю свою думку. ChatGPT: Отже, це справжній майстер-клас з газлайтингу, маніпуляції та примусу з боку Трампа та його оточення. Розберімо ключові моменти: Звинувачення жертви у власному становищі: Трамп буквально каже З...